Stone Art  jest rodzajem papier-mache, który łączy się z Powertex w celu uzyskania samoutwardzalnej gliny o grubej lub drobnej strukturze oraz  efekt kamienia.

Techniki Stone Art

1.Jak uzyskać strukturę na istniejącym obiekcie lub płótnie?

1a. Najprostszym sposobem jest praca na istniejącej bazie, takiej jak forma styropianowa, gipsowa lub rzeźba, którą można wykonać z drutu, folii aluminiowej i taśmy malarskiej. Obiekt pokrywamy warstwą utwardzacza i pozwalamy mu trochę wyschnąć. Następnie rozsypujemy Stone Art na powierzchnię i dociskamy. Kolejnym etapem jest delikatne ścieranie nadmiaru pudru. Używając Stone Art na powierzchni pokrytej Powertex  Grey (szarym) uzyskujemy efekt bluestone. Powtarzamy czynność, aż uzyskamy zadawalający nas efekt.

  

1b. Dla uzyskania silniejszego efektu, należy postępować tak jak w instrukcji 1a, łącząc uzyskaną strukturę z kawałkami gliny (uzyskanej ze zmieszania Stone Art z utwardzaczem Powertex pkt. 2). Nakładamy kolejną warstwę utwardzacza, a następnie przyklejamy kawałki gliny. Dla uzyskania ciekawszej struktury pokrywamy całość kolejną warstwą Stone Art. Wykorzystujemy w tym celu puder Stone Art wcześniej starty. Możemy powtarzać tę czynność ,aż do uzyskania pożądanej struktury

Powertex możemy polerować. Efekt połysku pojawi się, gdy będziemy polerować powierzchnię dłonią lub bawełnianą szmatką: puder będzie znikał, a w jego miejscu pojawi się błyszcząca glina. Powtarzamy czynność do uzyskania pożądanego efektu. Im dłużej pocieramy, tym ciemniejszy efekt uzyskujemy. Jeżeli planujemy postawić swój obiekt na zewnątrz  musimy pamiętać, iż puder nie jest odporny na warunki atmosferyczne i należy go zabezpieczyć 2 warstwami werniksu Easy Varnish, gdy praca całkowicie wyschnie – czyli po około 3 tygodniach. Niestety Stone Art zżółknie po zetknięciu z werniksem, aby temu zapobiec należy dodać trochę Powercolor Tytanową biel do Stone Art przed lakierowaniem.

 

2. Jak zrobić glinę?

Należy zmieszać w podobnych proporcjach puder Stone Art z utwardzaczem Powertex, a następnie ugniatać rekami dodając puder, aż do momentu, gdy glina zacznie się odlepiać od rąk. Jeżeli glina jest zbyt sucha dodajemy utwardzacz Powertex, a gdy zbyt mokra i nie odlepia się od rąk Stone Art. Gotową glinę można modelować lub dodawać na mokrą bazę pokrytą Powertex.

3. Jak uzyskać gliniane spękania z pigmentu?

Należy zrobić glinę, jak w punkcie 2. Glinianą kulę należy rozwałkować na grubość max 2,5 cm. Następnie posypujemy ją dowolnymi kolorami proszkowego barwnika Powercolor lub Colortricx i wcieramy je w glinę. Czynność powtarzamy z drugiej strony. Wałkujemy glinę wałkiem lub pustą butelką, aż do momentu pojawienia się kilku milimetrowych spękań. Zawsze wałkujemy ze środka na zewnątrz, stosując równy nacisk.

 

Wiele inspiracji oraz aktualności znajdziesz na naszych profilach na Instagramie oraz na FB.

Zachęcamy do zapoznania się z video na naszym kanale YouTube.

Produkty można zakupić w naszym sklepie internetowym oraz w sieci sklepów partnerskich.